najstariji je medicinski fakultet u Republici Hrvatskoj. Ta nastavno-znanstvena ustanova organizira i izvodi nastavu dva integrirana (preddiplomski i diplomski) studija medicine (na hrvatskome i ...
je znanstveno‐nastavna podružnica Fakulteta osnovana u svrhu multidisciplinarnog znanstvenog istraživanja te ustrojavanja, izvođenja i promicanja fakultetske, interfakultetske ...
Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu najstariji je medicinski fakultet u Republici Hrvatskoj koji ove godine obilježava 100 godina postojanja. Ta nastavno-znanstvena ustanova organizira i izvodi nastavu dva integrirana (preddiplomski i diplomski) studija medicine (na hrvatskome i engleskome jeziku), Sveučilišni diplomski studij sestrinstva, tri doktorska studija (Biomedicina i zdravstvo, Biomedicine and Health Sciences, Neuroznanost), mnogobrojne poslijediplomske specijalističke studije i još veći broj organiziranih programa stalnog usavršavanja. Programi s dugom tradicijom nastavili su svoj razvoj slijedeći promjene u suvremenoj medicinskoj edukaciji, nacionalnim promjenama u znanosti i zdravstvu te su usklađeni s očekivanjima Europske unije. Sukladno potrebama u posljedenjm desetljeću uvode se i novi studijski programi.
Hrvatski institut za istraživanje mozga (HIIM) je znanstveno‐nastavna podružnica Fakulteta osnovana u svrhu multidisciplinarnog znanstvenog istraživanja te ustrojavanja, izvođenja i promicanja fakultetske, interfakultetske i međusveučilišne nastave u području temeljne i kliničke neuroznanosti. HIIM je osnovan 1990. godine, sama zgrada dovršena je u prosincu 1998., tako da su današnji laboratoriji HIIM‐a aktivni od proljeća 1999. godine. Tijekom proteklog desetljeća HIIM je nositelj najvećeg znanstvenog programa u Hrvatskoj (Neurobiologija kognitivnog razvoja i kognitivnih poremećaja – ukupno 28 projekata) te organizator jedinog doktorskog studija iz područja neuroznanosti.
Danas je HIIM stimulativno akademsko okružje u kojem se istraživanje i nastava povezuju kako bi unaprijedili znanje o živčanom sustavu i poboljšali dijagnostiku i terapiju bolesnika s bolestima i poremećajima živčanog sustava. Blizak istraživački odnos aktivno potiče suradnju između istraživača koji imaju različita područja ekspertize. Osoblje HIIM‐a zaposleno je u Zavodima za neuroznanost, anatomiju, histologiju i embriologiju, patologiju, fiziologiju, farmakologiju, biologiju, kemiju i biokemiju, neurologiju, neurokirurgiju i psihijatriju. Dodatno, vanjski suradnici HIIM‐a zaposleni su u Sveučilišnim zavodima za fiziku i biofiziku, psihologiju, lingvistiku i fonetiku te edukaciju i rehabilitaciju, kao i na Institutu Ruđer Bošković. Klinička znanstvena aktivnost provodi se u koordinaciji s Kliničkim bolničkim centrom Zagreb, najvećom sveučilišnom bolnicom u Hrvatskoj, kao i s drugim kliničkim bolnicama. Zajedno sa studentima i postdoktorandima istraživači HIIM‐a provode istraživanja koja uključuju normalni razvoj ljudske moždane kore, razvojne poremećaje mozga, signalne mehanizme i molekule u fetalnom i odraslom mozgu, patofiziologiju likvora i hidrocefalusa, neurodegenerativne bolesti, shizofreniju te ulogu matičnih stanica u plastičnosti mozga i oporavku. Među međunarodno prepoznatim prednostima HIIM‐a su istraživanja razvitka ljudske moždane kore te jedinstvena zbirka fetalnih ljudskih mozgova poznata kao Zagrebačka neuroembriološka zbirka.
U HIIM‐u je smješten i vodeći hrvatski centar za istraživanja iz područja neuroimaging (u suradnji s Kliničkim bolničkim centrom Zagreb), a istraživači HIIM‐a imaju dobro razvijenu i razgranatu međunarodnu suradnju. Vrlo važan cilj HIIM‐a je informiranje javnosti kao i izvršne i zakonodavne vlasti o važnosti istraživanja mozga. U HIIM‐u je i sjedište Hrvatskog društva za neuroznanost (od 2001. godine) te je stoga HIIM glavni organizator Tjedna mozga u Hrvatskoj i drugih oblika promidžbe neuroznanosti posljednjih godina.
Škola narodnog zdravlja „Andrija Štampar“ osnovana je 1927. godine, a danas je znanstveno‐nastavna podružnica Fakulteta koja ustrojava, izvodi i promiče nastavu na preddiplomskim i diplomskim sveučilišnim studijima medicine i sestrinstva te poslijediplomskim specijalističkim i doktorskim studijima. Škola provodi znanstveni i stručni rad te različite oblike stručnog i znanstvenog usavršavanja djelatnika u znanstvenim, zdravstvenim i drugim ustanovama ponajprije s područja javnog zdravstva. Misija Škole narodnog zdravlja “Andrija Štampar” je da znanstvenoistraživačkom i stručnom djelatnošću, diplomskom i poslijediplomskom izobrazbom kao i programima trajnog usavršavanja razvija vrhunske stručnjake, metode i norme u području javnog zdravstva, sa svrhom podizanja razine zdravlja pučanstva.
Škola znanstveno i stručno podržava planiranje, razvoj i vrednovanje javnozdravstvenih programa i politike i u vladinom i u nevladinom sektoru. Međunarodna suradnja je važna Školi narodnog zdravlja “Andrija Štampar” od njezina osnivanja. Godinama je Škola organizirala međunarodne programe planiranja i upravljanja u zdravstvu za zemlje u razvoju, a danas vodi međunarodne programe edukacije i istraživanja iz svog područja rada.
Na ŠNZ rade suradni centri Svjetske zdravstvene organizacije (WHO Collaborating Centre). Taj naslov se dodjeljuje odjelu pojedine ustanove kao priznanje za aktivnu suradnju na programima što je dodatni doprinos njezinoj međunarodnoj prepoznatljivosti. Njihov status se mora opravdati i potvrditi svake četvrte godine.
Dormitorij
Internat Škole narodnog zdravlja “Andrija Štampar” sagrađen je u sklopu Škole 1926. g. s osnovnom namjenom da služi za povremeni boravak osoba na usavršavanju i edukaciji u okviru programa zdrastvenog odgoja i projekata iz medicinskih znanosti.Generacije liječnika i svijetskih stručnjaka iz svih područja koristili su gostoprimstvo ove ustanove u posljednjih 90 godina.
Zgrada je potpuno obnovljena 2006.g. Internat sada raspolaže sa dvadeset dvokrevetnih soba, moderno i funkcionalno namještenih. Svaka soba ima vlastit sanitarni čvor. Gostima je na raspologanju čajna kuhinja te dvorana za tihi rad sa računalima, printerom i pristupom internetu. Zgrada ima parking i lift. Na trećem katu, gdje je smješten i Internat, nalazi se i novo uređeni restoran sa zatvorenom i otvorenom terasom.
Smještaj je opcionalan i uključen u cijenu Early bird i Normal ticket kotizacija. O Dormitoriju možete više saznati na linku: http://www.snz.unizg.hr/ustroj/dormitorij